مطلب : آموزش گردشِ پول چیست ؟ آیا کسب و کار بلیط بخت آزمایی است؟ ایدئولوژی رقابت چگونه قلب هدف استارتاپ مان را بشناسیم شرکت های رقابتی یا انحصاری چرا برخي از كارآفرينان شكست مي خورند؟(بخش دوم) هفت شرط ثروتمند شدن ترامپ چه مي خواهد(بخش چهارم) ترامپ چه مي خواهد(بخش سوم)
BLOGGER زيمنس كارخانجات مخابراتي ايران itmc پتروشيمي نفتا پالايش خراسان شرکت صنعتي جنرال شرکت ابزار درمان

علت عدم موفقيت برخي از كارآفرينان و سرمايه گذاران(بخش اول)

امیدواریم که شما هم عضو سیستم صنــعت آنلاین بشوید و بتوانید از امکانات رایگان ما استفاده کنید .
ورود عضویت

آموزش كارفرمايان

امروزه راه اندازي يك كسب و كار موفق كار ساده اي نيست، در اين دنياي سرشار از رقابت كه گاه غيرعادلانه و غيرمنصفانه نيز مي تواند باشد شروع و نگه داشتن يك فعاليت اقتصادي بسيار مخاطره انگيز است،حال اگر بخواهيم به آن شرايط رقابتي شرايط تحريمي و قوانين و دستورالعمل هاي ضد و نقيض را هم اضافه كنيم عملا تصميم گيري و داشتن چشم اندازي بلند مدت غير ممكن به نظر مي رسد.

 همواره به عنوان يك كارشناس صنايع و سرمايه گذاري از اينكه برخي چقدر بدون آگاهي و دانش لازم و يا حتي بدون اندكي مشاوره با افراد خبره و متخصص وارد فعاليت توليدي و صنعتي مي شوند در تعجب بوده ام.گاهي افرادي به من مراجعه كرده و مي گويند فلان مقدار پول داريم و مي خواهيم كار صنعتي راه بياندازيم به نظر شما چه محصولي توليد كنيم. مثال اين افراد براي من به مانند بيماري مي باشد كه نزد پزشك رفته و از او مي خواهد بدون معاينه و انجام آزمايشات پزشكي براي او داروي درست تجويز نمايد!

جالب توجه اين است كه حتي اين اشخاص حاضر نيستند كه 5 دقيقه وقت صرف كنند و بنشينند تا كمي در مورد موضوع صحبت كنيم و اصول اوليه سرمايه گذاري را بررسي نماييم به نظر من بيشتر شبيه كسي هستند كه براي خريد كالايي به سوپرماركت محل مراجعه كرده باشند.

همواره اولين سوالي كه از اين اشخاص مي پرسم اين است كه در چه زمينه اي تحصيل كرده اند و يا در چه زمينه اي تخصص و تجربه دارند و اگر هيچ كدام را نداشته باشند مي پرسم كه چه كاري را دوست دارند جالب است بدانيد برخي وجود دارند كه هيچ يك از موارد بالا را ندارند و حتي نمي دانند چه چيزي را دوست دارند جالبتر از آن اينكه چندين ميليارد تومان سرمايه در اختيار داشته كه محل تحصيل آن جاي بسي سوال براي هركس بوجود مي آورد. اگر اين دسته آخر را كنار بگذاريم به هريك از گروههاي ديگر راهنمايي هاي وي‍ژه اي مي نمايم.

به عنوان نمونه اگر كسي در رشته خاصي از دانشگاه فارغ التحصيل شده باشد(كه خدارا شكر امروزه عموما با مدرك كارشناسي ارشد دانشگاه را ترك مي نمايند) و بلافاصله حس كرده كه مي تواند كسب و كار خود را راه بياندازد بدون درنگ مي گويم مدتي در كسب و كاري كه تخصص تئوري آن را دارد بايد شاگردي افراد با تجربه تر را بنمايد تا به مشكلات و ريزه كاري هاي مسير آشنا شود كه البته اغلب به غرور ايشان برخورده و با غضب دفتر را ترك مي كنند(برايم جالب است چرا جوانان ما فكر مي كنند كه همه چيز را به خوبي مي دانند و بدون داشتن تجربه لازم و استفاده از مشاوره افراد كاركشته از عهده هر كاري برمي آيند! شايد ريشه فرهنگي و يا اجتماعي در كشور ما داشته باشد(

به گروه دوم كه دركار و يا حرفه اي داراي تخصص تجربي هستند مي گويم كه انگيزه شان براي راه اندازي كسب و كارشان چيست برخي از آنها اذعان مي كنند كه مدتي را در كنار شخصي ديگر شاگردي كرده اند و تمام فوت و فن كار را آموخته اند كه البته تا بخش زيادي هم درست است آنها فقط روش توليد را ياد گرفته اند و از راه و روش فروش هيچ سررشته اي ندارند كه اين مهم خود به تنهايي مي تواند سبب ورشكستي يك كسب و كار باشد زيرا توليد بدون هنر بازاريابي و فروش به مثابه خودرو آخرين مدلي است كه سوختي براي به حركت درآوردنش در آن نريخته اند پس عملا خودروي توليدي ما بدون استفاده و ناكارآمد خواهد بود.به اينگونه افراد پيشنهاد مي كنم اگر مي توانند خود را به هنر بازاريابي و فروش تجهيز كنند سپس وارد فعاليت اقتصادي خود شوند و اگر خود نمي توانند افرادي متخصص و متعهد در اين زمينه استخدام كنند تا اينكار را برايشان انجام دهند.

گروهي نيز هستند كه هم سررشته لازم در خصوص نحوه توليد محصول را دارند و هم تخصص كافي در زمينه فروش، لذا اين افراد مي بايست سرمايه لازم را نيز براي راه اندازي كار خود فراهم نمايند. به كسانيكه سرمايه اي محدود داشته و توان خطر پذيري بالايي ندارند پيشنهاد مي نمايم قبل از اينكه اقدام به خريد زمين و احداث سوله و امكانات زيربنايي طرح كنند ابتدا در محلي اجاره اي و با كمترين هزينه سرمايه گذاري ثابت كار خود را شروع كرده و محصول خود را توليد نمايند پس از اينكه محصول توليديشان سهم قابل قبولي از بازار را كسب كرد اقدام به احداث كارخانه نمايند با اينكار بيشتر نقدينگي كه دارند صرف سرمايه در گردش شده كه اين امر سبب رونق توليدشان مي گردد.

 

بلاگر صنعت آنلاین

بلاگر صنعت آنلاین

تيم صنعت آنلاين اميدوار است بتواند با خدمات خود گامي در جهت افزايش فروش انواع كسب و كارها(اعم از صنعتي،خدماتي و مشاغل خانگي)بردارد و كمكي هرچند كوچك در استفاده توليد كنندگان از فضاي پويا و روبه رشد بستر وب به آنها نمايد. ...
صفحه من

نظرات

ارسال نظرات

کاربر مهمان هستید ؟

برای ثبت نظر وارد شوید


هنوز ثبت نام نکردید ؟ عضو شوید

دیگر پست های مرتبط من

صنعت آنلاین | مجله تخصصی صنعتی و کسب و کار

صنــعت آنلاین