ساخت یک شرکت انحصاری

ساخت یک شرکت انحصاری

نام تجاری، مقیاس، فعالیت شبکه ای و فناوری همگی با ترکیبی خاص معرف یک شرکت انحصاری هستند. اما برای کاربردی کردن آنها باید بازار کار خود را با دقت انخاب کنید و کسب و کار خود را توسعه دهید.

از مقیاس کوچک شروع کنید و بعد انحصاری شوید

هر شرکت نوپا در آغاز کوچک است. هر شرکت انحصاری بخش عظیمی از بازار کار را احاطه کرده است. بنابراین] هر شرکت نوپایی باید با بازار کار کوچک شروع کند. دلیلش ساده است، احاطه بر بازار کار کوچک آسان تر است. اگر فکر می کنید بازار کار اولیه شما زیادی بزرگ است. باید به فکر چاره باشید.

"کوچک بودن به معنی عدم وجود نیست. دسترسی به چند هزار نفر از افرادی که واقعا به محصول شما نیاز دارند خیلی آسانتر از جلب توجه میلیون ها نفر است."

مناسب ترین بازار کار برای یک شرکت نوپا یک گروه کوچک از افراد خاص است که دور هم جمع شده اند و رقیب خاصی هم ندارند. بازارهای بزرگ انتخاب مناسبی نیستند. یک بازار کار بزرگ با رفبای سرسخت انتخاب بسیار بدی است. برای همین وقتی کارآفرینان درباره ی بدست آوردن 1% از یک بازار 100 میلیارد دلاری حرف می زنند، پرچم های قرمز بالا می روند. در واقع، بازار کار بزرگ یک نقطه ی شروع مناسب نیست، و راه گشای رقابت است. پس بدست آوردن آن 1% تقریبا غیر ممکن است. ولی حتی اگر توانستید آن را هم بدست آورید باید به کم قناعت کنید، چون رقابت سخت یعنی سود نزدیک به صفر.

بالا بردن مقیاس ها

وقتی توانستید یک بازار جمع و جور را از آن خود کنید. بعد از آن باید کم کم آن را تا حد یک بازار کار وسیع تر و مرتبط بالا بکشید. شرکت مازون چگونگی انجام این کار را نشان داده است. هدف آمازون بدست آوردن تمام بازار خرید و فروش اینترنتی بود ولی عمدا با کتاب شروع کرد. میلیون ها عنوان کتاب برای لیست کردن وجود داشت، ولی تمام آنها ظاهری مشابه داشتند، حمل و نقل آنها آسان بود و حتی کتاب هایی که مخاطبان بسیار اندکی داشتند و نگه داری بلند مدت انها در انبار کار را دشوار می کرد، مشتاق ترین مشتری ها را داشتند.

آمازون برای کسانی که از کتاب فروشی ها فاصله زیادی داشتند و یا به دنبال کتاب های خاص بودند، بهترین راه حل بود. پس آمازون دو گزینه پیش رو داشت : یا تعداد افرادی که کتاب می خوانند را افزایش دهد و یا کسب و کار خود را تا سرحد بازارهای دیگر توسعه دهد. آنها گزینه دوم را با مشابه ترین بازار کار شروع کردند. سی دی، ویدئو و نرم افزار. آمازون به افزودن بازارهای دیگر ادامه داد تا اینکه بزرگترین بازار عمومی جهان شد.

نام این شرکت هم زیرکانه نشان دهنده ی تنوع در انواع محصولات این فروشگاه است. تنوع زیستی جنگل های آمازون، نشان دهنده ی اولین هدف آمازون در جمع آوری تمام کتاب های کل جهان است که حالا نشان دهنده ی کل کالاهای روی زمین است.

ای بی(ebay)هم با یک بازار کار جمع و جور آغاز کرد. زمانی که در سال 1995 بازار خرید و فروش خود را در یک مزایده عرضه کرد، نیازی نداشت که کل جهان او را قبول کنند، محصول آنها پاسخگوی نیاز برخی گروهها مثل شرکت بینی بیبی(bini baby) بود. زمانی که در خرید و فروش محصولات شرکت بینی بیبی انحصاری شد، مستقیم به دنبال خرید و فروش وسائل ورزشی و تجهیزات ماشین نرفت. به خرید و فروش شرکت های کوچک دیگر قناعت کرد تا اینکه تبدیل به قابل اعتمادترین بازار خرید و فروش هر کالایی در جهان شد.

گاهی اوقات موانع پنهانی بر سر راه گسترش مقیاس وجود دارد-درسی که ای بی در سال های اخیر گرفت. مثل تمام بازارهای خرید و فروش، بازار مزایده نیز طبیعتا بازاری انحصاری بود زیرا فروشنده ها جایی می روند که خریدارها باشندو برعکس. اما ای بی متوجه شد که مزایده وقتی می تواند جالب تر باشد که بر سر اشیاء خاصی همچون سکه و تمبر باشد. برای کالاهای روزانه اینگونه نبود. مردم نمی خواهند بر سر خرید مداد و یا دستمال کاغذی با هم رقابت کنند، پس خرید آنها از آمازون عاقلانه تر است.

با این حال ای بی(ebay) یک شرکت انحصاری با ارزش است.

ترتیب گذاری بازارها به طور منظم کار آسانی نیست و توسعه پایدار هم زمان بر است. موفق ترین شرکت ها با احاطه اولیه بر بازار کوچکتر و بعد دستیابی به بازار بزرگ تر اساس کارشان را قوی می کنند.

اختلال ایجاد نکنید

در اصل "اختلال" بدین معناست که چگونه یک شرکت می تواند با استفاده از فناوری جدید محصولی را با قیمت پایین معرفی کند، محصول را با گذشت زمان پیشرفته تر کند، و در آخر حتی از محصولات مشابه شرکت های حاکم بر بازار که از فناوری قدیمی تر استفاده کرده بودند هم پیشی بگیرد. این تقریبا همان اتفاقی است که در زمان ظهور کامپیوترهای شخصی برای رایانه های بزرگ افتاد. در آغاز کامپیوترهای شخصی به نظر بلا استفاده می آمدند سپس همه گیر شدند و از کامپیوترهای بزرگ پیشی گرفتند. امروزه ممکن است گوشی های هوشمند همین بلا را سر کامپیوترهای شخصی بیاورند.

اما اختلال اخیرا به عنوان کلمه ای کلیدی برای توصیف هر چیزی موسوم به مدروز و جدید استفاده می شود. تغییرات مبهم مبانی این کلمه اهمیت دارد زیرا باعث می شود شناخت کارآفرین نسبت به خودش تغییر کند. این مفهوم ساخته شده است تا تهدیدهای موجود بر سر راه شرکتهای قدیمی تر را تعریف کند، پس علاقه ی شدید شرکت های نوپا به اختلال، یعنی آنها خودشان را از دید شرکت های دیگر می سنجند.

اگر خودتان را به چشم یک شورشی مبارز با لشکر تاریکی می بینید، پس تحمل موانع بی رحمانه بر سر راه برای شما آسان می شود. اما اگر واقعا می خواهید چیزی جدید بسازید، هدف شما خیلی مهم تر از شرکت های قدیمی است که ممکن است از کار شما استقبال نکنند. در واقع، اگر شرکت شما می تواند توسط یک شرکت قدیمی تر تعریف شود پس حتما ایده ی شما واقعا جدید نیست و شرکت شما انحصاری نخواهد شد.

اختلال باعث جلب توجه هم می شود. اختلال ایجاد کننده ها افرادی هستند که به دنبال دردسر هستند و اغلب آن را پیدا می کنند. بچه هایی که اختلال ایجاد می کنند به دفتر مدرسه فرستاده می شوند. شرکت های اختلال ایجاد کننده اغلب وارد نبردی می شوند که نمی توانند از آن پیروز بیرون آیند.

اگر نقشه ای برای احاطه بر بازار کار بزرگ تر را دارید، اختلال ایجاد نکنید، تا جایی که می توانید از رقابت دوری کنید.

سخن آخر

 

احتمالا درباره ی برتری اولین بازیکن چیزی شنیده اید، اگر شما اولین کسی باشید که وارد بازار کاری می شوید، قبل از اینکه هیچ رقیبی وارد میدان نشده است می توانید سهم بزرگی از بازار کار را در دست بگیرید. اما اول وارد بازی شدن یک تاکتیک است، نه یک هدف. چیزی که واقعا اهمیت دارد این است که در آینده ایجاد پول نقد کنید، پس اگر کسی بیاید و جای شما را بگیرد، اولین بازیکن بودن کمکی به شما نمی کند. در این صورت آخرین بازیکن بودن برای شما خیلی بهتر است زیرا می توانید بهترین نوع محصول را در آخر وارد بازار کار خود کنید و سالها از سود انحصاری خود لذت ببرید. راه انجام این کار شروع شروع از یک بازار کار جمع و جور و بعد بزرگ کردن مقیاس ها برای رسیدن به هدف جاه طلبانه خود در دراز مدت است.در این مورد خاص، کسب و کار مانند شطرنج است که به گفته یکی از اساتید بزرگ آن برای موفقیت قبل از هر چیز باید به بررسی پایان بازی بپردازید. 

 

 

بلاگر صنعت آنلاین

بلاگر صنعت آنلاین

تيم صنعت آنلاين اميدوار است بتواند با خدمات خود گامي در جهت افزايش فروش انواع كسب و كارها(اعم از صنعتي،خدماتي و مشاغل خانگي)بردارد و كمكي هرچند كوچك در استفاده توليد كنندگان از فضاي پويا و روبه رشد بستر وب به آنها نمايد. ...
صفحه من

دیگر پست های مرتبط من

صنعت آنلاین | مجله تخصصی صنعتی و کسب و کار

صنــعت آنلاین