راه نجات تولید ملی، توجه به صادرات است/ ۲۵ درصد خرمای کشور صادر می‌شود/ کاهش تهدید کالای وارداتی برای تولید کننده داخلی

راه نجات تولید ملی، توجه به صادرات است/ ۲۵ درصد خرمای کشور صادر می‌شود/ کاهش تهدید کالای وارداتی برای تولید کننده داخلی

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: راه نجات اقتصاد و و نقطه موثر حمایت از تولید ملی و توجه به صادرات است.

به گزارش شاتا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، حسین مدرس خیابانی صبح امروز در حاشیه بررسی روند تخلیه و بارگیری کالا در بندر بوشهر در جمع خبرنگاران بیان کرد: ما تجارتی را می‌خواهیم که از تولید ملی حمایت کند و یکی از زیرساخت‌های مهم تجارت، بنادر هستند.

او ادامه داد: اگر هدف ما توسعه زیرساخت‌های تجاری برای کمک به تولید داخلی است باید به فکر توسعه بنادر باشیم.سهم کالاهای سنتی از صادرات بیشتر شود.قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی هدف مهم از سفرش به بوشهر را شرکت در همایش و جشنواره خرما عنوان کرد و گفت: اکنون ۴-۵ کالای سنتی در کشور داریم که سهم خوبی در سال‌های قبل در صادرات غیرنفتی داشته اند مانند خرما، پسته، زعفران و فرش، اما اکنون در افزایش صادرات صورت گرفته، سهمشان کم شده و باید برنامه ریزی ویژه برای افزایش سهم آن‌ها داشته باشیم.

مدرس خیابانی ادامه داد: ایران در تولید و صادرات این کالا‌ها مقام اول یا دوم را در جهان داشته و حیف است که این جایگاه را از دست بدهیم. کشور ما را با فرش می‌شناسند یا ۹۰ درصد زعفران جهان در ایران تولید می‌شود یا سهم قابل توجهی در پسته و خرما داریم.

او بیان کرد: کشورما رتبه دوم تولید خرما را در جهان دارد و در صادرات هم در سال‌های مختلف رتبه دوم و سوم را داشته‌ایم، پس با توجه به قابلیت‌های خوبی که داریم باید به این حوزه‌ به صورت ویژه توجه کنیم.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: برخی صادرات ما وابسته به نها‌های وارداتی است به طور مثال برای ورود قطعات صنعتی؛ اما در حوزه این چند قلم کالای سنتی وابستگی ما صفر است و می‌طلبد که توجه ویژه به این کالا‌ها شود.

25 درصد خرمای کشور صادر می‌شود

مدرس خیابانی ادامه داد: میز خرما در سازمان توسعه تجارت تشکیل و تصدی آن به استان بوشهر واگذار شده است؛ این میز باید برنامه توسعه‌ای برای حفظ بازار موجود و ورود به بازار‌های جدید داشته باشد.او ارزش صادرات خرما از کشور را بیش از ۳۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن خرما تولید می‌کنیم که ۲۵ درصد آن صادر می‌شود و باید این مقدار افزایش یابد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: بخش عمده درآمد‌های ارزی به کالا‌های صادراتی متکی است و کالا‌های سنتی می‌تواند در حوزه ارز آوری و اشتغال نقش موثری داشته باشد.مدرس خیابانی تصریح کرد: حضورم در استان بوشهر با هدف اولویت دادن به برنامه ریزی برای صادرات خرماست.

او‌ گفت: اکنون هدف اول ما در صادرات به ۱۵ کشور همسایه است و با توجه به دسترسی بندر بوشهر به قطر و کشور‌های خلیج فارس، این بندر نقش مهمی در صادرات کالا‌ها به این کشور‌ها دارد.

کاهش تهدید کالای وارداتی برای تولید کننده داخلی

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی افزود: در کشور با توجه به سیاستگذاری‌هایی که در حوزه تجارت صورت گرفته، اکنون بازار ۸۰ میلیونی داخلی در تصرف خودمان است و تولید کنندگان ما با خیال راحت تری در بازر داخلی حضور دارند، زیرا تهدید کالا‌های وارداتی کم شده یا از بین رفته است.

 

مدرس خیابانی گفت: با تاکید بر جهش در حوزه صادرات، بیان کرد: در هفت ماه امسال ۲۴ و نیم میلیارد دلار صادرات کالا و خدمات داشته‌ایم که میزان کالا‌های صادراتی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷ درصد افزایش یافته است.

بلاگر صنعت آنلاین

بلاگر صنعت آنلاین

تيم صنعت آنلاين اميدوار است بتواند با خدمات خود گامي در جهت افزايش فروش انواع كسب و كارها(اعم از صنعتي،خدماتي و مشاغل خانگي)بردارد و كمكي هرچند كوچك در استفاده توليد كنندگان از فضاي پويا و روبه رشد بستر وب به آنها نمايد. ...
صفحه من

دیگر پست های مرتبط من

صنعت آنلاین | مجله تخصصی صنعتی و کسب و کار

صنــعت آنلاین