چرا دلار گران شد؟
مطلب : تازه ده ریسک که فعالین اقتصادی را تهدید می کند  آیا دلار بخریم ؟ آیا صادرات نفت ناشی از تحریم متوقف است ؟ ساخت یک شرکت انحصاری جویای شغل توسعه تکنولوژی صنعتی صنعت آنلاین چیست ؟
BLOGGER زيمنس كارخانجات مخابراتي ايران itmc پتروشيمي نفتا پالايش خراسان شرکت صنعتي جنرال شرکت ابزار درمان

امروز در تاریخ شما از مطلب چرا دلار گران شد؟ دیدن کردید ، امید واریم بتوانیم نیاز شما را با این مطلب در مورد "تازه " در پلتفرم صنــعت آنلاین براورده سازیم .

طراحی و اجرای سوله های صنعتی شرکت زرین نگار چهلستون شركت توليدي روژان آزما شرکت پایارزین محمدرضا ديبازر شرکت فرش خوشرنگ كيوان

امیدواریم که شما هم عضو سیستم صنــعت آنلاین بشوید و بتوانید از امکانات رایگان ما استفاده کنید .
ورود عضویت

قیمت بسیاری از کالاها مثل پارچه ، برنج ، کاغذ ، قطعات کامپیوتر ...در بازار جهانی از اردیبهشت سال جاری به تدریج تا ٣٠ درصد کاهش یافت این باعث زیان وحشتناک وارد کننده ها شد و این قبیل وارد کننده ها واردات را متوقف کردند حال بازار داخلی با کمبود مواجه شده و وارد کننده ها مجددا وارد بازار شده اند ، این تقاضا را بالا برد و به افزایش نرخ ارز انجامید .

با بحران داخلي در عراق ، صادرات به عراق به شدت كاهش يافته و باعث کاهش ورود ارز به کشور شده است. 

صادر کننده باید ۵٠ درصد ارز خود را در سامانه نیما بفروشد ، وارد کننده ارز با نیما ، عمدتا کسانی بودند که از اختلاف نرخ ارز نیمائی و آزاد استفاده می کردند این گروه اکنون حذف شده اند و تقاضا برای ارز نیمائی کم شده در بخش نیمایی اکنون با مازاد ارز مواجه ایم  و در بخش آزاد با کمبود ارز روبرو هستیم باید صادرکننده به جای ۵٠ درصد ٣۵ درصد ارز را در سامانه نیما عرضه کند تا تعادل ایجاد شود مقررات باید به فوریت تغییر کند.

بلاتکلیفی در افغانستان باعث شده تا صادر کننده های ایرانی ، صادرات را شل کنند ، این عرضه ارز را کم کرده است.

قطع اینترنت باعث کاهش شدید صادرات کشور به مدت ده روز شد ، ده روز صادرات نداشتن و احتیاط صرافی ها و صادر کننده ها در بازگشت به فعالیت عادی ، باعث کاهش عرضه دلار به اقتصاد و گرانی آن شده است .

صادرات نفت که نباشد هر نوع اخلال در صادرات بلافاصله در نرخ ارز ، منعکس میشود .

تقاضا برای واردات که برای ده روز وارد بازار نشده بود اکنون وارد بازار شده است و این در گرانی موثر است .

از اول سال میلادی ترکیه به ایرانیان در صورتی اجازه اقامت داده که یا خانه خریده باشند یا پنج نفر را مشغول کار کرده باشند بلاتکلیفی هزاران ایرانی در ترکیه باعث رشد تسویه حساب ارزی می شود .

بعضی روزها قیمت طلا در ایران بالاتر  از  بازار  جهانی می شود در نتیجه قاچاقچی اقدام به واردات طلا می کند این باعث افزایش قیمت درهم در دبی می شود و دلار گران می شود ، بعضی روز ها گران شدن دلار فقط به همین مربوط است.

بانک مرکزی با اعمال یک سری مقررات برای وارد کننده ها ،تقاضا برای ارز را به تاخیر  می انداخت ، این از یک سو باعث کاهش تقاضا برای ارز شده بود اما چون کالا وارد نشده بود به تدریج داشت باعث تورم داخلی می شد . مدیریت تقاضا برای ارز منبعد به تورم در داخل می انجامد ، بانک مرکزی از این سیاست دست برداشته ، این باعث افزایش تقاضا برای ارز شده است

این تحلیل به معنای تایید نرخ موجود دلار نیست و  ٩ عامل دیگر که باعث نوسان رو به پائین نرخ دلار یا رو به بالای آن می شود در این بررسی نیامده است هر کدام از این ٩ عامل که تغییر کند دلار دچار نوسان می شود این مقاله تنها تاثیر عوامل میدانی و کف بازاری بر نرخ دلار است و دیگر هیچ.


بلاگر صنعت آنلاین

بلاگر صنعت آنلاین

تيم صنعت آنلاين اميدوار است بتواند با خدمات خود گامي در جهت افزايش فروش انواع كسب و كارها(اعم از صنعتي،خدماتي و مشاغل خانگي)بردارد و كمكي هرچند كوچك در استفاده توليد كنندگان از فضاي پويا و روبه رشد بستر وب به آنها نمايد. ...
صفحه من

دیگر پست های مرتبط من

صنعت آنلاین | مجله تخصصی صنعتی و کسب و کار

صنــعت آنلاین