چرا نوسان دلار زیاد است ؟
مطلب : آموزش تولید محتوا راز سایت های پول ساز اگر شما محصولی تولید کنید آیا مشتری خواهد داشت؟ متناقض فکر کنید تا نوسان دلار را بفهمید اشتباه بخش خصوصی ایران در تحلیل شرایط فعلی معرفی پرداخت سود از محل زیان دیگران در ١٠ حوزه چرا قیمت نفت افزایش یافت ؟ سیستم بانکی ایران خودش ، خودش را می خورد. سود بانکها به سپرده عامل افزایش دلار ، مسکن و سهام چگونه ارز را آنالیز کنیم ؟
BLOGGER زيمنس كارخانجات مخابراتي ايران itmc پتروشيمي نفتا پالايش خراسان شرکت صنعتي جنرال شرکت ابزار درمان

امروز در تاریخ شما از مطلب چرا نوسان دلار زیاد است ؟ دیدن کردید ، امید واریم بتوانیم نیاز شما را با این مطلب در مورد "آموزش " در پلتفرم صنــعت آنلاین براورده سازیم .

طراحی و اجرای سوله های صنعتی شرکت زرین نگار چهلستون شركت توليدي روژان آزما شرکت پایارزین محمدرضا ديبازر شرکت فرش خوشرنگ كيوان

امیدواریم که شما هم عضو سیستم صنــعت آنلاین بشوید و بتوانید از امکانات رایگان ما استفاده کنید .
ورود عضویت

دلار

تامین ارز ایران از کانال دبی تا حدی به سلیمانیه منتقل شده است اما بعد از مدتی مشخص شد که سلیمانیه نیز  از کانال دبی تغذیه می شود در واقع سلیمانیه همان دبی است.

روند تسویه حساب با دبی از سلیمانیه می گذرد ، ریال به دینار تبدیل می شود اما روند تبدیل دینار به درهم به سبب بحران عراق با کندی مواجه است .

ادامه دار شدن بحران در عراق باعث شده تا بر شارژ دلار در اقتصاد ایران اثر بگذارد.

اخلال در تبدیل درهم به دینار  می توانست مدیریت شود اما مکانیزم مدیریت در سه ضلع خوب عمل نکرد :

دو نفر ارز را از بانک مرکزی و جاهای دیگر گرفته و بین ١۶٠ نفر توزیع می کردند ، اما این ١۶٠ نفر به سبب مبارزه با پول شوئی اکنون یا در زندان اند ، یا پرونده در دادگاه دارند،  یا فراری اند ، یا کم فعال شده اند ، یا به خارج رفته و فعلا بر نمی گردند ، لذا از شبکه توزیع ارز که بسیار هم ثروتمند  بودند فقط ٢٠ درصد باقی مانده اند ، صراف های درجه ٢ جایگزین قدیمی ها شده اند اما اینها مثل قبلی ها سرمایه ندارند ، یک مشت دست به دهن ارز کشور را در دست دارند ( صراف کمتر از ١٠٠ میلیارد تومان سرمایه در کار صرافی یعنی دست به دهن) لذا تا به هر علتی در روند ورود ارز اخلال می شود دلار گران می شود قبلا صراف ها مایه داشتند و کمبود مقطعی را با سرمایه خود پوشش می دادند .

قبلا یک سری بانک « ارز محور » داشتیم که یکی از آنها ١٠ میلیارد دلار دارایی ارزی داشت ، در سال ١٣٩۶ بانکهای ارز محور با دلار  حداکثر ۴ هزار تومان وام ارزی دادند و وثیقه هم متناسب با دلار ۴ هزار تومان دریافت کردند تا دلار به قیمت بالای ده هزار تومان رسید دریافت کننده های وام ارزی ، تسهیلات ارزی را پرداخت نکردند و از بانک می خواهند تا وثیقه را تملک کند لذا بانکهای «ارز محور » ، تقریبا ٩٠ درصد وام های ارزی که پرداخت کرده اند به معوقه تبدیل شده و بازگشت نشده ، یعنی تقریبا بانکهای ارز محور ، ٩٠ درصد موجودی ارزی خود را در نوسان سال ٩٧ از دست داده اند ، قبلا اگر در روند ورود ارز به کشور اخلالی ایجاد می شد یک ماه بعد بازار متوجه می شد زیرا دارایی ارزی صراف ها و بانکها در حدی بود که تا مدتها بازار متوجه نمی شد ، در سال ٩٣ به سبب سقوط نفت درآمد ارزی کشور نصف شده بود اما به قدری بانکها و صرافی ها دلار داشتند که هیئت مدیره بانک ها قانع نشدند که وضعیت تغییر کرده است.

بانک مرکزی می تواند با ۵ میلیارد دلار ، نوسانات مقطعی را مدیریت کند بانک مرکزی تنها در بهمن ٩۶ مبلغ ۵ میلیارد دلار به بازار تزریق کرد تا مانع افزایش نرخ ارز شود ، بانک مرکزی ارز می فروشد و پول آن را به دولت می دهد اگر بانک مرکزی با ۵ میلیارد دلار ارز وارد بازار می شد و می خرید و می فروخت  نوسانات کوتاه مدت را مدیریت کند.

اگر از کانال دبی ورود ارز به کشور دچار اخلال شود این اخلال نمی تواند نرخ ارز را در ایران تعیین کند زیرا با کمبود ورود ارز از دبی،  دلار گران می شود اما اگر روند ورود ارز به کشور عادی باشد اما از دبی اخلالی به سیستم منتقل شده باشد ، گران شدن ارز منجر به عرضه سنگین ارز به بازار میشود و دلار مدت کوتاهی بعد ارزان می‌شود.

برآورد می شود ۴٠ میلیارد دلار ، ارز خانگی در کشور وجود دارد ، اگر هر خانواده ٢٠٠ گرم طلا داشته باشد خانواده ها بیش از ١٠٠ میلیارد دلار در منزل طلا دارند و پتانسیل سومی وجود دارد بسیاری از اتباع افغانستان و تجار دبی ، عراق ، ازبکستان و کلا آسیای میانه اگر دلار از حد معینی گران تر شود ترجیح می دهند ریال داشته باشند لذا سه گانه طلای خانگی ، دلار خانگی و تبدیل شدن ریال به پول ذخیره نزد تجار منطقه،  اگر دلار از حد مشخصی گران تر شود بلافاصله واکنش نشان می دهند و با عرضه دلار ، باعث سقوط ارزش دلار در بازار داخلی می شود.

خلاصه مطلب اینکه سه گانه ذخیره دلاری صرافی ها ، بانکها و بانک مرکزی در گذشته  اجازه نمی داد تا اخلال های کوتاه مدت در نرخ ارز خود را نشان دهد و اکنون سه گانه بالا جایگزین سه گانه قبلی شده است لذا نوسان کوتاه مدت در عرضه دلار به بازار نمی تواند طول عمر داشته باشد ، پتانسیل سه گانه جدید ، کم قدرت تر از سه گانه قبل نیست.قدرت ۴٠ میلیارد دلار ارز خانگی ، ١٠٠ میلیارد دلار طلای خانگی و ٢٠٠ میلیارد دلار ثروت تجار منطقه ، در تنظیم نرخ ارز را دست کم نگیرید.

بلاگر صنعت آنلاین

بلاگر صنعت آنلاین

تيم صنعت آنلاين اميدوار است بتواند با خدمات خود گامي در جهت افزايش فروش انواع كسب و كارها(اعم از صنعتي،خدماتي و مشاغل خانگي)بردارد و كمكي هرچند كوچك در استفاده توليد كنندگان از فضاي پويا و روبه رشد بستر وب به آنها نمايد. ...
صفحه من

دیگر پست های مرتبط من

صنعت آنلاین | مجله تخصصی صنعتی و کسب و کار

صنــعت آنلاین