متناقض فکر کنید تا نوسان دلار را بفهمید
مطلب : آموزش تولید محتوا راز سایت های پول ساز اگر شما محصولی تولید کنید آیا مشتری خواهد داشت؟ اشتباه بخش خصوصی ایران در تحلیل شرایط فعلی معرفی پرداخت سود از محل زیان دیگران در ١٠ حوزه چرا نوسان دلار زیاد است ؟ چرا قیمت نفت افزایش یافت ؟ سیستم بانکی ایران خودش ، خودش را می خورد. سود بانکها به سپرده عامل افزایش دلار ، مسکن و سهام چگونه ارز را آنالیز کنیم ؟
BLOGGER زيمنس كارخانجات مخابراتي ايران itmc پتروشيمي نفتا پالايش خراسان شرکت صنعتي جنرال شرکت ابزار درمان

امروز در تاریخ شما از مطلب متناقض فکر کنید تا نوسان دلار را بفهمید دیدن کردید ، امید واریم بتوانیم نیاز شما را با این مطلب در مورد "آموزش " در پلتفرم صنــعت آنلاین براورده سازیم .

طراحی و اجرای سوله های صنعتی شرکت زرین نگار چهلستون شركت توليدي روژان آزما شرکت پایارزین محمدرضا ديبازر شرکت فرش خوشرنگ كيوان

امیدواریم که شما هم عضو سیستم صنــعت آنلاین بشوید و بتوانید از امکانات رایگان ما استفاده کنید .
ورود عضویت

حداقل در صد مورد در محیط اقتصاد کلان تناقض وجود دارد ، ثروتمند کسی است که این تناقض را می فهمد و فقیر کسی است که تناقض را درک نمی کند ، ساختار ذهنی انسان فقیر بگونه ای ست که همه حرف ها باید در تایید هم باشد و اگر دو تحلیل متناقض در مورد یک موضوع واحد ارائه شد حتما یکی از آنها غلط است .

مثال : کاهش قابل ملاحظه صادرات نفت ، به کاهش عرضه دلار به اقتصاد منجر می شود و کاهش عرضه دلار ، باعث گرانی دلار می شود.

اما مفهوم مخالف آن هم درست است ، نفت که صادر می شد دولت درآمد نفت را در اقتصاد خرج می کرد و این در اقتصاد تقاضا برای دلار ایجاد می کرد ، وقتی نفت صادر نشود ، تقاضا برای دلار هم به شدت کاهش می یابد .

قطع صادرات نفت با کاهش عرضه دلار به اقتصاد باعث گرانی دلار می شود و قطع صادرات نفت از سوی دیگر ، با کم خرج کردن دولت ، تقاضا برای دلار را کاهش می دهد یعنی باید باعث ارزانی دلار شود .

این تناقض چگونه حل می شود ؟ بخشی از کاهش صادرات نفت با افزایش قیمت دلار حل می شود و بخشی از آن با کاهش سرعت پول خنثی می شود ، کاهش تقاضا برای دلار به سبب کمتر خرج کردن دولت ، به صورت کاهش سرعت گردش پول خنثی می شود .

به زبان ساده ، وقتی صادرات نفت متوقف شود مقدار زیادی از نقدینگی زیادی می شود نقدینگی موجود با توقف صادرات نفت ، حداقل نصف اش زیادی است ، یعنی نصف سپرده های بانکی زیادی است ، یعنی نصف سپرده های بانکی اضافی است و مردم باید فردای توقف صادرات نفت ، باید به شعبه بانکی مراجعه و نصف سپرده بانکی خود را دریافت و آتش بزنند اما چنین اتفاقی  نمی افتد ، سرعت گردش نقدینگی نصف می شود و این همان اثر آتش زدن سپرده های بانکی را دارد اسم این کار را می گویند کوچک شدن اقتصاد ، با کاهش سرعت گردش نقدینگی .

سرعت گردش نقدینگی با کاهش صادرات نفت باید حدودا نصف شود ، یعنی معاملات در کشور نصف شود

بعضی تصور می کنند همه اثر توقف صادرات نفت ، با افزایش نرخ ارز خنثی می شود ، در حالیکه بخشی از آن با افزایش نرخ ارز و بخشی از آن با کوچک شدن اقتصاد خنثی می شود .

اما آئین نامه بانک مرکزی در اجرای پالرمو ، وزن بالائی می دهد به کاهش سرعت گردش پول برای خنثی کردن اثر تورمی کاهش صادرات نفت بر نرخ ارز .

خلاصه مطلب : توقف صادرات نفت باعث کوچک شدن اقتصاد می شود کوچک شدن اقتصاد یعنی کاهش سرعت گردش پول .

در ٩٩ مورد دیگر ما در اقتصاد با دو پدیده ضد هم روبرو هستیم ، از خوانندگان درخواست می شود دو بعدی فکر کنند ما را هم به تناقض متهم نکنند ، در ٩٩مورد دیگر یک متغیر می گوید باید یک کار را انجام داد و متغیر دیگر می گوید نباید انجام داد ، باید نگاه ترکیبی داشت .

قضاوت در مورد یک مقاله بدون لحاظ مقالات قبلی در سه ماه گذشته ، حتما به تصمیم گیری اشتباه منجر می شود و حتما ضرر می کنید. مطالب صد بعدی است و هر بعد در تناقض با ابعاد دیگری است که قبلا بیان شده شما باید در فضای صد بعدی که تقریبا همه هم را نقض می کنند راه میانه پیدا کنید هیچ کدام هم غلط نیست ، پولدار شدن صفر و یک نیست که شما فقط با معادله دو مجهولی مواجه باشید معادله صد مجهولی است ، فکر نکنید اگر از یک بعد به یک پدیده اقتصادی نگاه کردید و آن یک بعد درست هم بود باید بر آن اساس تصمیم بگیرید.

✍️تیم تحقیق محمد حسین ادیب

بلاگر صنعت آنلاین

بلاگر صنعت آنلاین

تيم صنعت آنلاين اميدوار است بتواند با خدمات خود گامي در جهت افزايش فروش انواع كسب و كارها(اعم از صنعتي،خدماتي و مشاغل خانگي)بردارد و كمكي هرچند كوچك در استفاده توليد كنندگان از فضاي پويا و روبه رشد بستر وب به آنها نمايد. ...
صفحه من

دیگر پست های مرتبط من

صنعت آنلاین | مجله تخصصی صنعتی و کسب و کار

صنــعت آنلاین