تاثیر قیمت نفت و سرعت گردش پول بر نرخ دلار
مطلب : اخبار با تحقق اهداف ساخت داخل تا سال ۱۴۰۰، یک میلیون شغل ایجاد می شود حداقل ۵۰ میلیارد تن ذخیره قطعی معدنی در سطح کشور وجود دارد افزایش حجم تولید در کشور نیاز به تامین نقدینگی را بیشتر کرده است رتبه ایران در شاخص تجارت فرامرزی ۴۵ رتبه ارتقا یافته است در ساخت داخل از رقم داخلی سازی یک میلیارد و دویست میلیون دلار عبور کردیم 4 هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود 14.5 درصد برای توسعه صادرات/ تعریف بسته حمایتی از صنوف تولیدی جراحی در بورس کالا، الزامی برای قطع دلالی است ضرورت دانش بنیان شدن صنایع راهبردی افزایش 75 درصدی عمق ساخت داخل نیروگاه و 60 درصدی فولاد بخشنامه جزئیات معافیت مالیات بر درآمد سال 1397 شرکت های دارنده پروانه بهره برداری تولید نرم افزار ابلاغ شد
BLOGGER زيمنس كارخانجات مخابراتي ايران itmc پتروشيمي نفتا پالايش خراسان شرکت صنعتي جنرال شرکت ابزار درمان

امروز در تاریخ شما از مطلب تاثیر قیمت نفت و سرعت گردش پول بر نرخ دلار دیدن کردید ، امید واریم بتوانیم نیاز شما را با این مطلب در مورد "اخبار " در پلتفرم صنــعت آنلاین براورده سازیم .

طراحی و اجرای سوله های صنعتی شرکت زرین نگار چهلستون شركت توليدي روژان آزما شرکت پایارزین محمدرضا ديبازر شرکت فرش خوشرنگ كيوان

امیدواریم که شما هم عضو سیستم صنــعت آنلاین بشوید و بتوانید از امکانات رایگان ما استفاده کنید .
ورود عضویت

با کاهش صادرات نفت عده ای تصور می کنند قیمت نفت بر نرخ دلار در ایران دیگر موثر نیست ، در حالیکه ٩٠ درصد صادرات غیر نفتی در عمل صادرات انرژی است و قیمت نفت نسبت به گذشته نصف شده و متناسب با آن ارزش صادرات غیر نفتی ایران کاهش یافته  است و این به کاهش عرضه دلار به اقتصاد انجامیده است 

سرعت گردش پول

در تحلیل های اقتصادی خیلی نقدینگی را مهم ارزیابی می کنند و سرعت گردش نقدینگی را کم اهمیت ،در  حالیکه سرعت گردش نقدینگی ، مهم تر از حجم نقدینگی است .

دو نوع نقدینگی را باید از هم تفکیک کرد ، نقدینگی کاغذی و نقدینگی در جریان ، نقدینگی ایران حدودا الان ۲۲۰۰ هزار میلیارد تومان است ، اما به اظهار رئیس بانک مرکزی ، ماهانه ۵٠ هزار میلیارد تومان و سالانه ۶٠٠ هزار میلیارد تومان وام بانکی پرداخت می شود، در عمل فقط یک چهارم به صورت وام بانکی فعال است ، نقدینگی  در جریان ۶٠٠ هزار میلیارد تومان و نقدینگی کاغذی ٢٢٠٠ میلیارد تومان است .

نقدینگی در جریان ۶٠٠ هزار میلیارد تومان است ، خیلی نقدینگی کاغذی را جدی نگیرید . روی ۶٠٠ هزار میلیارد تومان نقدینگی باید تحلیل کرد .

نقدینگی در جریان هم عددش مهم نیست ، میزان گردش سالانه اش مهم است.

لایحه پالرمو بدون اینکه تصویب شده باشد بوسیله بانک مرکزی به شبکه بانکی ابلاغ شد.

البته سازمان امور مالیاتی ، بانکها ، گمرکات ، وزارتخانه های دولتی باید آئین نامه اجرائی متناسب با آن را به مرور تهیه و ابلاغ کنند.

آئین نامه اجرائی  وقتی ابلاغ شود سرعت گردش پول به شدت کاهش می یابد و به شدت آثار ضد تورمی دارد .

بازار ایران هننوز متوجه نیست که چه اتفاقی افتاده است ، فعال اقتصادی ایران اهمیت ابلاغیه بانک مرکزی را نفهمیده و با زیان سنگین و با کاهش سرعت گردش پول آن را خواهد فهمید. بازاری ایرانی دو چیز را نمی فهمد یکی اینکه حذف یارانه انرژی چه تاثیری بر نرخ ارز دارد و دوم اینکه آئین نامه اجرائی پالرمو چگونه بازار را دگر گون می کند .

با آئین نامه اجرائی پالرمو‌، باید شرایطی فراهم شود که اگر با ضوابط پول شوئی خطائی اتفاق افتاد امکان برخورد با متخلف فراهم باشد ، لذا هر نوع برداشت از حساب بانکی نمی تواند فوری اتفاق بیفتد که اگر تقلبی صورت گرفته امکان بازدارندگی فراهم باشد لذا باید بین زمان واریز وجه و زمان برداشت فاصله معقولی وجود داشته باشد تا با نصب نرم افزار تقلب بر سیستم بانکی ، بشود با جابجائی مشکل دار برخورد کرد .

حداقل صد آئین نامه اجرائی جدید برای نقل و انتقال پول ، بر اساس آئین نامه اجرائی بانک مرکزی به شبکه بانکی باید ابلاغ شود ( طی روز های آینده ) که اولین آن از ۲۰ آذر ابلاغ شده و ۹۹ آئین نامه دیگر به ترتیب ابلاغ خواهد شد. با ابلاغ این آئین نامه ها نرخ دلار  بگونه دیگری تعیین می شود

از بیستم آذر ماه، تراکنش های کلیه سامانه های بین بانکی به ازای هر شخص در ۲۴ ساعت از درگاه های غیر حضوری به ۱ میلیارد ریال محدود شده است.

به گزارش مشرق، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: در ادامه اجرای الزامات مبارزه با پولشویی و مدیریت جریان وجوه در کشور، از بیستم آذر ماه، تراکنش های کلیه سامانه های بین بانکی به ازای هر شخص در ۲۴ ساعت از درگاه های غیر حضوری به ۱ میلیارد ریال محدود می شود.

کلیه بانک ها و موسسات اعتباری نیز موظفند این محدودیت را برای تراکنش های درون بانکی در درگاه های غیر حضوری خود اعمال کنند.روابط عمومی این بانک تاکید کرد که مشتریان بانک ها می توانند برای انجام تراکنش های بالاتر از این مبلغ کماکان به شعب بانک ها مراجعه کنند.

✍️ تیم تحقیق محمد حسین ادیب 

بلاگر صنعت آنلاین

بلاگر صنعت آنلاین

تيم صنعت آنلاين اميدوار است بتواند با خدمات خود گامي در جهت افزايش فروش انواع كسب و كارها(اعم از صنعتي،خدماتي و مشاغل خانگي)بردارد و كمكي هرچند كوچك در استفاده توليد كنندگان از فضاي پويا و روبه رشد بستر وب به آنها نمايد. ...
صفحه من

دیگر پست های مرتبط من

صنعت آنلاین | مجله تخصصی صنعتی و کسب و کار

صنــعت آنلاین