چگونه یک کارآفرین موفق باشيم

چگونه یک کارآفرین موفق باشيم

موفقیت در کسب و کار صنعتی در دنياي امروز ، آرزوی هر کارآفرینی است و از مهم ترين هدف ها در هر كسب و كاري محسوب می شود. جهت کسب موفقیت در کسب و کار عناصر مختلفی وجود دارند كه تعدادي از آنها جزئی و تعداي عمومی می باشند در اين مطلب ما به بيان برخی ازآنها بسنده مي كنيم و به طور خلاصه شرح مي دهيم در ادامه با ما همراه باشيد. اميدواريم مطالب ارائه شده براي شما مفيد و قابل استفاده باشد.

براي دستيابي به موفقيت در كسب و كار بايد مواردي را مدنظر قرار دهيم از جمله:

فرصت شناسی
پرورش ذهنی با مطالعه ، ورزش و تغذیه از مقدمات اصلی در فرصت شناسی روزانه مي باشد  بعد از این موارد، مهم است كه فرصت های موجود در بازار را شناسایی کنیم و با توجه به روند كسب و كارها که از گذشته  تا کنون در حال تغییر و بهبود هستند آشنا شده و سعي در استفاده از تکنولوژی هاي به روز و پيشرفته داشته باشيم. همواره به دنبال رفع آخرين نيازهاي مشتريان و پيش بيني نيازهاي آنان در آينده باشيم. براي كارهايمان تحقيق كنيم و از رويارويي با چالش هاي آينده نهراسيم زيرا فرصت ها در دل اين چالش ها نهفته اند.

شناسایی مسیرها و مشکلات

مسیرهای پرپیچ وخم و مشکلات بر سر راه همه كارآفرينان وجود دارند و بدون این مسیرها کارآفرین ها به مقصد مورد نظر نمی رسند و موفق نمي شوند. وجود این مشکلات و مسیرهاي ناهموار سبب یادگیری ، كسب تجربه ، رشد شخصی و مزایاي بي شماري در کسب کار مي شوند. انواع مختلفی از کسب وکارهای صنعتی مانند معادن، پالایشگاه هاي نفت ، راه آهن و غیره در زمانهای مختلف با مشکلات موجود دست و پنجه نرم کرده اند تا به رشد و شكوفايي رسيده اند. اگر بخواهيم به این موضوع دقیق تر بپردازیم بايد بگوييم كه کارآفرین ها چگونه با وجود مشکلات مختلف موفق شدند؟ آنها همواره با داشتن هدف ،آینده نگری ، دید بلند مدت ، تغییر نگرش ذهنی و از همه مهمتر تلاش مداوم و تسلیم نشدن به اين مهم دست پيدا كردند . آنها ابتدا خودشان را تغییر دادند تا بتوانند تغيير چشم گيري در کسب وکارشان ايجاد كنند. در حال حاضر بسیاری از کسب و کارها گستره وسيعي از محصولات و خدمات را ارائه مي دهند که نتیجه کوشش فراوان و تغییر صاحبان اين كسب و كارها مي باشد. به گفته يكي از بزرگان: " نخواه که مسائل آسان تر شود و مشکلات کمتری داشته باشی بلکه تلاش کن که تو توانمند تر شوی و مهارت های بیشتری کسب کنی "

سالم زندگی کردن
معمولا افراد موفق در جهان در بخش قابل توجهي از زندگی روزانه شان برنامه ها و عملکردهای سالم را دنبال مي كنند، از جمله مطالعه ، ورزش ، تغذیه و ... که اين امور در موفقیت کسب  وکارشان حائز اهمیت است. مطالعه کتاب های انگیزشی و موفقیت باعث پرورش افکار مثبت و کاهش استرس و آلزایمر و سایر بیماری ها می شود. بهتر است روزانه 15 دقیقه را به مطالعه اختصاص دهيد که تاثیر زیادی در افراد موفق داشته است. همانطور که برایان تریسی می گوید: " یک ساعت مطالعه در روز در طول سه سال شما را در هر زمینه اي كه فعالیت مي كنيد  بهتر خواهد کرد، در طول پنج سال شما را تبدیل به یک مرجع ملی خواهد نمود و در طول هفت سال می توانید در زمینه کاری خود یکی از بهترین افراد دنیا باشید " .  ورزش و تمرین روزانه باعث بالا بردن انرژی و ترشح هورمون اندروفین شده كه در موفقیت افراد تاثیر بسزايي دارد بهترین مدت تمرین روزانه 45 الی 50 دقیقه در روز است .  و دیگری انتخاب کردن تغذیه مناسب که باعث تقویت جسمی و ذهنی می شود که عملکرد انسان را در کارهای روزانه و در محیط کار افزايش مي دهد. خواب کافی ، تلف نکردن وقت در شبکه های اجتماعی ، برنامه ریزی صحیح روزانه و تلاش  برای مثبت اندیشی و وقت گذراندن با خانواده و دوستان از موارد مهمی در سالم زندگی کردن هستند که باید به آنها توجه ويژه نمود و با تمرین و مداومت در انجام دادن آنها فرد را به بهترین نتیجه مي رسانند.

ساير عواملی كه در موفقیت يك کارآفرین  نقش دارند به شرح ذیل مي باشد:

پیاده سازی ایده:

شناخت بازار هدف و نیازهای مشتریان اولين قدم در پیاده سازی ایده است. باید تعیین کنیم چه کسانی به محصولات و خدمات ما نیاز دارند و از هر نظر بررسي كنيم كه آیا می توانیم محصولات و خدماتي ارائه دهيم كه نیازهای مشتریان را برطرف کنند. در انتخاب ایده نیازي نیست خیلی بزرگ یا خاص باشد بلکه در عین سادگی بايد عمیق باشد (در واقع نبوغ در سادگی است ) البته برای معتبر شدن ایده باید از سختی ها و موانعی عبور کنیم تا در بازار موجود بتوانيم رقابت نماييم و به مرور زمان با کمک و مشارکت با افراد خلاق و توانمند ايده خود را گسترش دهيم.

هدف گذاری:

نوشتن اهداف ازاولین و مهمترین مراحل هدف گذاری در کسب و کار است. افرادی که  اهداف خود را بنویسند زودتر به خواسته خود مي رسند و کسب وکار موفقی خواهند داشت. نوشتن اهداف به سه قسمت اهداف کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت تقسیم می شود ، بعد از رسیدن به هدف کوتاه مدت گام بعدی رسيدن به هدف میان مدت و بعد از آن بايد براي رسيدن به هدف بلند مدت تلاش كرد. مثلا اگر هدف كوتاه مدت ما ارائه خدمات و يا محصولاتمان به مشتريان به مدت  2 ماه باشد مي توان هدف ميان مدت را طي يكسال فروش 5 برابري نسبت به هدف كوتاه مدت و فروش 10 برابري را به عنوان هدف بلند مدت در نظر گرفت. به قول معروف :  " بزرگ ترین دیوار جهان با گذاشتن یک آجر شروع می شود " .

هدف گذاری باید خاص و با تاريخ مشخص باشد به عنوان مثال يك شرکت صنعتی چرم سازی باید معين كند چه محصولی با چرم درست کند، چند نفر را بكار گيرد و در چه زمانی به درآمد 50 میلیون در ماه برسد و در چه زمانی به شرکتي بزرگ با چندين شعبه تبدیل شود.

انگیزه:

وجود انگیزه در کسب و کار بسیار مهم است و باعث موفقیت کسب وکار و کسب درآمد می شود. هرکسی که انگیزه نداشته باشد کار را به بهانه ها و دلایل مختلف رها می کند. تنها راه حل این مشكل اين است كه كارآفرين تلاش بیشتری برای ایجاد انگیزه در محیط کار کند. عوامل مختلفي وجود دارد که باعث افزایش انگیزه می شود از جمله:

1.        علاقه مند بودن به کار كه سبب افزايش انگیزه راحت تر و بهتر شدن كار مي گردد.
2.       مشتریان حساس، فروشنده یا ارائه دهنده خدمات را درک کرده و باعث افزایش درآمد و موفقیت کارآفرین می شوند.
3.       هدف مند بود عامل مهم در افزایش انگیزه فرد کارآفرین است هرچه هدف بزرگ تر و داراي برنامه ریزی دقیق تر و منظم تري باشد انگیزه را چندین برابر افزايش مي دهد.

فعالیت هایی که مي توان برای ایجاد و افزايش انگيزه انجام داد شامل فيلم ديدن،گوش دادن به پادکست هاي مفيد و مطالعه کردن و... است زیرا در زندگی روزمره و پيرامون ما اختلافات ، مشکلات و بار منفی زيادي روی دوش افراد وجود دارند كه انگیزه را از بین مي برند از اين رو تنها راه حل این است که خودمان با روش های مختلف انگيزه را ایجاد کنیم.

ریسک پذیری :

ریسک پذیری يكي ديگر از مهم ترین موارد در کسب کارهاي موفق است. اگر ریسک وجود نداشته باشد در حقیقیت می توان گفت کسب وکاری به وجود نمي آيد یعنی ریسک و کسب و کار ارتباطي تنگاتنگ با يكديگر دارند و اگر بخواهیم در کسب و کار موفق باشیم باید مهارت ریسک پذیری خود را ارتقا دهيم همچنين مسئولیت تصميم هاي خود را پذيرفته و با برداشتن گام های محکم ، شجاعانه و با اراده در ابتداي كار باعث ايجاد اعتماد به نفس بیشتری در خود شويم . به گفته فیلسوف چینی : " توانایی شما بیش از آن است که فکرش را بکنید " .

 البته ریسک بیش از حد و بدون آگاهي و برنامه باعث شکست هاي سخت و گاه غير قابل جبران براي كارآفرين خواهد شد لذا ریسک هم بايد معقول و حساب شده باشد. به عنوان نمونه استخراج معادن در روند کاری خود با ریسک های فراوانی مواجه بوده و با مشكلاتي از فبيل مرگ چندين هزار نفر در اين راه روبه رو گشته اما اين موضوع موجب نشد كه كارآفرينان اين عرصه دست از تلاش و ممارست بردارند كه نتيجه آن مرتفع شدن بسياري از نيازهاي بشر امروز به مواد معدني مي باشد.

مهارت خلاقیت :

 

خلاقیت يكي ديگراز موارد مهم در کسب وکارهاي موفق محسوب می شود به گفته لئورپورت : " خلاقیت اساس کارآفرینی است  " . خلاقیت یعنی شکستن عادت های ذهنی و ایجاد روشی بهتر و کاربردی تر در حل يك مشكل يا خلق يك محصول است . در روند کسب و کار اگر فرد خلاقیت ضعیفی داشته باشد می تواند با تلاش و تمرین زیاد یاد بگیرد و به فردي با مهارت ها و خلاقیت بیشتر و بهتری تبدیل شود. افراد خلاق و با انگیزه بهترین نتیجه را در کسب وکار بدست مي آورند. موفقیت ، درآمد وتعداد مشتریان در فرد کارآفرین به میزان خلاقیت او وابسته است. به عنوان مثال در صنعت پارچه بافي كه در گذشته از دستگاههايي از جنس چوب استفاده مي شده و افراد زيادي بايد از دست و پاي خود براي بافت پارچه استفاده مي كردند در صورتي كه امروزه با استفاده از خلاقيت افراد دستگاههاي چوبي جاي خود را به دستگاههاي فلزي دادند كه هر چند ماشين توسط يك اپراتور كنترل مي شود.

بلاگر صنعت آنلاین

بلاگر صنعت آنلاین

تيم صنعت آنلاين اميدوار است بتواند با خدمات خود گامي در جهت افزايش فروش انواع كسب و كارها(اعم از صنعتي،خدماتي و مشاغل خانگي)بردارد و كمكي هرچند كوچك در استفاده توليد كنندگان از فضاي پويا و روبه رشد بستر وب به آنها نمايد. ...
صفحه من

دیگر پست های مرتبط من

صنعت آنلاین | مجله تخصصی صنعتی و کسب و کار

صنــعت آنلاین