شرکت های رقابتی یا انحصاری

شرکت های رقابتی یا انحصاری

همه شرکت های موفق با هم تفاوت دارند ولی در این میان چه شرکت با ارزشی وجود دارد که هیچ کس در حال تاسیس آن نیست؟ این سوال از آنچه که به نظر می آید دشوارتر است، زیرا شرکت شما می تواند بدون اینکه خود ارزش چندانی داشته باشد باعث ایجاد ارزش های بسیاری شود. ایجاد ارزش به تنهایی کافی نیست. شما باید بخشی از ارزش ایجاد شده را برای خود نگه دارید.

این بدان معناست که حتی کسب و کارهای بسیار بزرگ هم ممکن است کسب و کارهای بسیار بدی باشند. برای نمونه شرکت های هواپیمایی آمریکا هر ساله به میلیون ها مسافر خدمت رسانی می کنند و صدها میلیون دلار ارزش ایجاد می نمایند ولی از هر مسافر کمتر از 1 دلار سود کسب می نمایند در حالیکه شرکتی مثل گوگل فقط در سال 2012 50 میلیارد دلار درآمد داشته که 21% این درآمد سود بوده است (بیش از 100 برابر سود کسب شده توسط شرکت های هواپیمایی در همان سال).

از دو نمونه ساده شده برای توضیح تفاوت این دو دسته استفاده می کنند: رقابت کامل و انحصار

"رقابت کامل" در جامعه شناسی اصول اقتصاد خرد به عنوان حالت ایده آل و پیش فرض در نظرر گرفته می شود. بازارهای رقابتی کامل، زمانی به تعادل می رسند که تولید محصول در آنها با نیاز مصرف کننده برابری کند. شرکت های موجود در یک بازار رقابتی از یکدیگر متمایز نیستند و محصولاتی همگون را به فروش می رسانند. آنها هیچ دستی در تغییر بازار ندارند پس مجبورند محصولات خود را با هر قیمتی که بازار معین می کند به فروش برسانند. اگر پولی در کار باشد شرکت های جدید وارد بازار می شوند، مقدار محصولات تولیدی را بالا می برند، قیمت ها را پایین می کشند و در نتیجه باعث از بین رفتن سودی که در وهله اول باعث جذب آنها شده بود می شوند، برخی از آنها میدان را خالی می کنند و قیمت ها به حالت عادی بازمی گردند. در رقابت کامل، تا مدت ها هیچ شرکتی سود اقتصادی نمی کند.

انحصار حالت مخالف رقابت کامل است. در حالی که یک شرکت رقابتی باید محصولاتش را هماهنگ با قیمت بازار بفروشد، یک شرکت انحصاری بازار کار خود را در دست دارد پس می تواند تعیین کننده قیمت محصولات خود باشد و از آن جایی که هیچ رقیبی هم ندارد کیفیت و قیمت محصولات را طوری تنظیم می کند که بیشترین سود را ببرد.

در نظر اقتصاد دانان، همه ی شرکت های انحصاری مانند هم هستند، چه شرکتی که با زور گویی رقبا را کنار می زند، از دولت مجوز می گیرد یا شرکتی که با نوآوری راه خود را به بالا باز می کند. البته در این نوشتار منظور ما از شرکت های انحصاری شرکت هایی است که آنقدر کار خود را خوب انجام داده اند که هیچ شرکت دیگری توانایی رقابت با آنها را ندارد. گوگل نمونه خوبی از این شرکت هاست. گوگل به عنوان یک موتور جستجو بعد از جلو افتادن از مایکروسافت و یاهو در دهه ی گذشته دیگر رقیب جدی نداشته است.

در واقع نظام سرمایه داری و رقابت نقطه مقابل یکدیگر هستند. سرمایه داری بر تجمع ثروت پایدار است اما در یک رقابت کامل تمام سودها بین رقبا پخش می شود. درسی که کارآفرینان از این موضوع می گیرند واضح است:اگر شما قصد ایجاد و ذخیره ارزش را دارید دست به تولید یک کالای تکراری نزنید.

ما فکر می کنیم شرکت ها شبیه به هم هستند اما حقیقت چیز دیگری است تفاوت بسیار زیادی بین رقابت کامل و انحصار وجود دارد و بیشتر کسب و کارها بیشتر از آنچه که ما فکر می کنیم از یکدیگر فاصله دارند. این سردرگمی از یک تعصب جهانی برای توصیف شرایط بازار به نفع خود نشئت گرفته است، هم انحصار طلبان و هم شرکت های رقابتی انگیزه هایی برای پوشاندن حقیقت دارند.

 

دروغ های شرکت های انحصاری

شرکت های انحصاری برای محافظت از خود دروغ می گویند. آنها می دانند که اگر درباره دستاوردهای بی نظیرشان لاف بزنند بررسی های موشکافانه و توجه های فراوانی را به سوی خود جلب می کنند. از آنجایی که این شرکت ها هیچ علاقه ای به دست خورده شدن سود خود ندارند، از انجام هرکاری برای سرپوشیده ماندن شرکت های انحصاری خود دریغ نمی کنند. حتی اگر کار بزرگ نمایی قدرت رقبای خیالی شان باشد.

به عنوان مثال گوگل قریب به 70% از بازار موتورهای جستجو را در اختیار دارد که از این منظر یک شرکت انحصاری در زمینه موتورهای جستجو می باشد در صورتی که اگر گوگل را به عنوان یک شرکت تبلیغاتی در نظر بگیریم این شرکت کمتر از 4% بازار تبلیغاتی جهان را در اختیار دارد. از منظری دیگر اگر گوگل را یک شرکت فناوری چند منظوره فرض کنیم چه خواهد شد؟ با توجه به اینکه این شرکت محصولات فناوری و نرم افزاری نیز تولید می نماید اما سهم آن از این بازار کمتر از 1% می باشد.

لذا با توجه به اینکه گوگل در زمینه موتورهای جستجو یک شرکت کاملا انحصاری می باشد ولی برای جلوگیری از هرگونه جلب توجه ناخواسته، خود را به عنوان یک شرکت فناوری مصرفی معرفی می نماید با اینکه 95% درآمد آن از تبلیغات در موتور جستجو بدست می آید.

دروغ های شرکت های رقابتی

شرکت های غیر انحصاری دروغی مخالف این را می گویند که" ما فقط با خودمان رقابت می کنیم".کارآفرینان بدلیل تعصباتی که دارند رقابت را در شان خود نمی دانند و این بزرگ ترین اشتباهی است که یک شرکت نوپا می تواند مرتکب شود. خطرناک ترین کار این است که بازار کار خود را برای خودتان طوری تعریف کنید که با توجه به این تعریف شخصی بتوانید بر آن چیره شوید.

تصور کنید که شما قصد افتتاح یک رستوران با غذاهای دریایی در یک شهر کوچک دارید ممکن است با خود بگویید تا به حال هیچ کس این کار را نکرده و تمام بازار کار در دست ما خواهد بود اما این زمانی حقیقت دارد که تمام بازار کار مربوط فقط برای غذاهای دریایی باشد. اگر بازار کار واقعی مربوط به تمام رستوران های شهر باشد چه؟ و یا اگر همه رستوران های شهرهای اطراف هم در این بازار کار باشند چه؟

شرکت های غیر انحصاری تمایز کسب و کارشان را با استفاده از تعریف بازار کار خود به عنوان نقطه عطف چندین بازار کار کوچک تر نشان می دهند در حالیکه شرکت های انحصاری با پیوند دادن خود به چندین بازار کار مختلف انحصاری بودن خود را زیر سوال می برند!

مشکل کسب و کارهای رقابتی فقط نداشتن سود نیست بلکه این جو رقابتی مردم را به سمت بی رحمی و یا مرگ می کشاند تا جایی که برای کاهش هزینه ها از کودکان و یا افراد سالمند برای انجام کارها استفاده می کنند در عوض وضعیت شرکت های انحصاری مانند گوگل متفاوت است. از آنجایی که لازم نیست نگران رقابت با کسی باشد می تواند تمام وقتش را صرف کارمندان، محصولات و تاثیرات آنها بر زندگی مردم کند.

شعار گوگل "بد نباشیم" تا حدودی برای افزایش محبوبیت است اما از طرفی ویژگی کسب و کاری است که آنقدر موفق است که می تواند بدون ترس از نابودی، اخلاقیات را جدی بگیرد. در کسب و کار، پول یا چیز مهمی است یا همه چیز است. شرکت های انحصاری این توانایی را دارند که به چیزی جز پول درآوردن هم فکر کنند اما شرکت های غیر انحصاری نمی توانند.هر کسب و کار در یک رقابت کامل، آنقدر روی بودجه امروزش تمرکز کرده است که نمی تواند برنامه ای بلند مدت داشته باشد.

فقط یک چیز است که می تواند کسب و کاری را از روزمرگس تلاش برای نجات رها سازد:سود انحصاری.

نظام سرمایه داری در شرکت های انحصاری

یک شرکت انحصاری برای کارمندانش بسیار مفید است برای بقیه مردم چطور؟

آیا این سودهای کلان روی مخارج بقیه افراد جامعه تاثیر منفی نمی گذارند؟

در واقع چرا!سودها از جیب مشتریان بیرون می آیند و قاعدتا شرکت های انحصاری باید بدنام باشند، اما فقط در دنیایی که هیچ چیزی تغییر نمی کند.

در دنیای راکد و بدون تغییر، شرکت های انحصاری مانند جمع آوری کنندگان اجاره خانه هستند. اگر بتوانید بازار کار را در گوشه ای خفت کنید، پس می توانید قیمت ها را بالا بکشید. دیگران هم چاره ای جز خرید کردن از شما ندارند. ولی دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم پویا است ابداع چیزهای جدید و بهتر در آن امکان پذیر است. شرکت های انحصاری خلاق با اضافه کردن دسته بندی های کاملا جدید به مشتریان حق انتخاب های بیشتری می دهند. شرکت های انحصاری خلاق فقط برای خود مفید نیستند. آنها کمک می کنند تا جامعه ای بهتر داشته باشیم.

به عنوان مثال سود شرکت انحصاری اپل از طراحی، تولید و فروش آی فون است که به خاطر ایجاد تنوع بیشتر به آن تعلق گرفته است نه به خاطر یگانگی مصنوعی. مشتری ها از اینکه بالاخره می توانستند با پرداخت مبلغی هنگفت گوشی هوشمندی بخرند که درست کار می کند، خوشحال هم بودند.

پویایی شرکت های انحصاری جدید خود بیانگر این است که چرا شرکت های انحصاری قدیمی خود را درگیر نوآوری نمی کنند. شرکت اپل با تولید سیستم عامل iOS ، موج ایجاد تلفن های هوشمند، سلطه چندین ساله شرکت مایکروسافت بر بازار سیستم عامل ها را به شدت کاهش داد. اگر تمایل شرکت های انحصاری به پسرفت کردن بود ما حق داشتیم با آنها مخالفت کنیم. اما تاریخچه ی پیشرفت تاریخچه ای از جایگزینی شرکت های انحصاری به جای مشاغل دیگر است.

شرکت های انحصاری باعث ایجاد پیشرفت هستند به این علت که چشم انداز بلند مدت سود انحصاری باعث ایجاد انگیزه قوی برای نوآوری می شود پس این شرکت ها همواره در حال نوآوری می باشند زیرا سودهای کلان شرایط برنامه ریزی های بلند مدت و پرداخت هزینه های پروژه های بلند پروازانه ای را فراهم می کند که شرکت های درگیر رقابت حتی در خواب هم نمی بینند.

در کسب و کار توازن و برابری یعنی رکود، و رکود یعنی مرگ .

بلاگر صنعت آنلاین

بلاگر صنعت آنلاین

تيم صنعت آنلاين اميدوار است بتواند با خدمات خود گامي در جهت افزايش فروش انواع كسب و كارها(اعم از صنعتي،خدماتي و مشاغل خانگي)بردارد و كمكي هرچند كوچك در استفاده توليد كنندگان از فضاي پويا و روبه رشد بستر وب به آنها نمايد. ...
صفحه من

دیگر پست های مرتبط من

صنعت آنلاین | مجله تخصصی صنعتی و کسب و کار

صنــعت آنلاین