ویژگی های یک شرکت انحصاری
مطلب : آموزش تولید محتوا راز سایت های پول ساز اگر شما محصولی تولید کنید آیا مشتری خواهد داشت؟ متناقض فکر کنید تا نوسان دلار را بفهمید اشتباه بخش خصوصی ایران در تحلیل شرایط فعلی معرفی پرداخت سود از محل زیان دیگران در ١٠ حوزه چرا نوسان دلار زیاد است ؟ چرا قیمت نفت افزایش یافت ؟ سیستم بانکی ایران خودش ، خودش را می خورد. سود بانکها به سپرده عامل افزایش دلار ، مسکن و سهام
BLOGGER زيمنس كارخانجات مخابراتي ايران itmc پتروشيمي نفتا پالايش خراسان شرکت صنعتي جنرال شرکت ابزار درمان

امروز در تاریخ شما از مطلب ویژگی های یک شرکت انحصاری دیدن کردید ، امید واریم بتوانیم نیاز شما را با این مطلب در مورد "آموزش " در پلتفرم صنــعت آنلاین براورده سازیم .

طراحی و اجرای سوله های صنعتی شرکت زرین نگار چهلستون شركت توليدي روژان آزما شرکت پایارزین محمدرضا ديبازر شرکت فرش خوشرنگ كيوان

امیدواریم که شما هم عضو سیستم صنــعت آنلاین بشوید و بتوانید از امکانات رایگان ما استفاده کنید .
ورود عضویت

شرکت انحصاری

یک شرکت با احتمال رشد زیاد نقدینگی در آینده چه ویژگی هایی دارد؟ هر شرکت انحصاری منحصر بفرد است اما آنها معمولا ترکیبی از ویژگی های زیر را دارند: فناوری اختصاصی، عوامل شبکه ای، مقیاس های اقتصادی و نام تجاری.

این لیست بسته بندی هایی که باید از وجود آنها در کسب و کار جدیدتان مطمئن شوید نیست. هیچ میان بری برای رسیدن به یک شرکت انحصاری وجود ندارد، اما بررسی کسب و کارتان بر اساس این معیارها می تواند به پایداری شرکت کمک کند.

فناوری اختصاصی

فناوری اختصاصی مهم ترین برتری است که یک شرکت می تواند نسبت به دیگر کسب و کارها داشته باشد زیرا تقلید از محصول شما را دشوار و یا حتی غیر ممکن می کند. برای مثال الگوریتم جستجوی گوگل بهتر از هر موتور جستجوی دیگری به ما نتیجه ی جستجو را نشان می دهد. فناوری اختصاصی برای زمان بارگزاری بسیار کوتاه و نتیجه ی بسیار دقیق باعث یگانگی این محصول شده است. هنوز هم انجام کاری که گوگل در اوایل دهه ی 2000 با رقبای خود کرد برای هرکسی بسیار دشوار است.

با یک حساب سر انگشتی، فناوری اختصاصی شما باید 10 برابر از نزدیک ترین رقیبتان بهتر باشد تا شما را به یک انحصار حقیقی برساند اگر برتری شما کمتر از این مقدار باشد محصولتان فقط به عنوان یک پیشرفت حاشیه ای تلقی می شود، کار فروش آن در این بازار شلوغ بسیار دشوار است. واضح ترین کار برای بدست آوردن این برتری اختراع چیزی کاملا جدید است. اگر محصولی با ارزش بسازید که تا به حال ساخته نشده، سودآوری این محصول تا بینهایت ادامه پیدا می کند. برای مثال دارویی که نیاز به خوابیدن را از بین ببرد یا کچلی را درمان کند قطعا تامین کننده یک کسب و کار انحصاری خواهد بود.

یا اینکه می توانید اساسا یک راه حل هیجان انگیز را توسعه دهید: وقتی 10 برابر بهتر باشید می توانید از رقابت بگریزید. آمازون 10 برابر برتری خود را با روشی منحصر بغرد و قابل مشاهده پیاده کرد. آنها حداقل 10 برابر هر کتاب فروشی دیگری در جهان، کتاب می فروختند. زمانی که در سال 1995 شرکت خود را تاسیس کردند، آمازون می توانست ادعا کند که بزرگترین کتاب فروشی جهان است چون برعکس کتاب فروشی های دیگر که ممکن است فقط بتوانند 100 هزار کتاب در انبارهای خود نگه داری کنند، آمازون هیچ نیازی به نگه داری فیزیکی کتاب ها نداشت.

هر زمان که مشتری سفارش کتابی را می داد آمازون فقط درخواست آن را به تامین کننده خود ابلاغ می کرد. این روش چنان موثر بود که درست سه روز قبل از عرضه عمومی آمازون افراد ناراضی از آمازون به خاطر اینکه خود را کتاب فروشی می نامید در حالی که فقط یک دلال کتاب است شکایت کردند.

شما هم چنین می توانید این 10 برابر برتری را با استفاده از یک طراحی خوب و یکپارچه به دست آورید. تا قبل از سال 2010 تولید تبلت ها آنقدر ضعیف بود که می توان گفت اصلا بازار کاری برای آنها وجود نداشت. ویندوز اکس پی مایکروسافت در سال 2002 اولین تبلت خود را عرضه کرد و نوکیا نیز تبلت اینترنتی خود را در سال 2005 عرضه کرد. اما استفاده از آنها سخت بود. سپس شرکت اپل آی پد را عرضه کرد. اندازه گیری میزان پیشرفت در طراحی این نمونه غیر ممکن است. فقط می توان گفت که تبلت از هر لحاظ پیشرفت کرد و از وسیله ای غیر قابل استفاده، تبدیل به وسیله ای مفید شد.

عوامل شبکه ای

عوامل شبکه ای باعث می شوند که محصول شما مورد استفاده افراد بیشتری قرار بگیرد در نتیجه مفیدتر می شود. برای مثال وقتی تمام دوستان شما عضو فیسبوک هستند، پس عاقلانه است که شما نیز عضو شوید. انتخاب شبکه اجتماعی دیگری به جای فیسبوک توسط شما غیر عادی به نظر می آید.

عوامل شبکه ای می توانند قدرتمند عمل کنند، اما شما فقط زمانی آنها را بدست می آورید که محصول شما برای اولین کسی که در شبکه ای بسیار کوچک تر از آن استفاده می کند هم ارزشمند باشد. متناقضا، کسب و کارهای شبکه ای باید کار خود را از بازار کار کوچک شروع کنند. فیسبوک کارش را فقط با دانشجویان هاروارد شروع کرد. اولین محصول مارک زاکربرگ فقط برای عضویت همکلاسی هایش طراحی شده بود، نه تمام مردم روی زمین، برای همین کسب و کارهای شبکه ای به ندرت توسط یک فرد با مدرک مدیریت کسب و کار راه اندازی می شوند.

"بازارهای اولیه آنقدر کوچکند که شاید حتی به عنوان فرصت شغلی شناخته نشوند".

یک کسب و کار انحصاری هرچه بزرگ تر می شود قدرتمندتر می شود. هزینه ی ثابت تولید یک محصول (مهندسی، مدیریت، فضای اداری) می تواند با افزایش فروش محصول بیشتر شوند. شرکت های نوپا در بخش تولیدات نرم افزاری می توانند از مقیاس های اقتصادی لذت ببرند، زیرا هزینه تولید محصولات بیشتر برای آنها تقریبا صفر است.

بسیاری از کسب و کارها هرچقدر مقیاس شان بزرگتر می شود دستاوردهایشان محدودتر می شود. انحصاری کردن کسب و کارهای خدماتی بسیار دشوار است. مثلا اگر شما صاحب یک سالن یوگا باشید، فقط می توانید تعداد کمی مشتری جذب کنید. می توانید مربی های بیشتری استخدام کنید و سالن های بیشتری در سطح شهر افتتاح کنید، اما بودجه شما تغییر چندانی نخواهد کرد و هرگز نمی توانید مثل مهندسان نرم افزار محصول با ارزشی را تولید کنید که توسط میلیون ها مشتری مورد استفاده قرار بگیرد.

"یک کسب و کار خوب باید توانایی این را داشته باشد که محصول خود را با همان طراحی اولیه اما در مقیاس بسیار بزرگ تولید کند"

توئیتر امروز بیش از 250 میلیون کاربر دارد و برای جذب کاربران دارد و برای جذب کاربران بیشتر هم هیچ نیازی به افزودن امکانات خاصی ندارد و هیچ دلیلی هم وجود ندارد که از پیشرفت همیشگی این شرکت جلوگیری کند.

نام تجاری

هر شرکتی با استفاده از نام تجاری خود می تواند انحصاری باشد پس برای اینکه بتوانید ادعا کنید که یک شرکت انحصاری هستید قطعا باید یک نام تجاری قوی داشته باشید. در حال حاضر قوی ترین نام تجاری در حوزه فناوری، اپل است. ظاهر جذاب و انتخاب دقیق قطعات تولید محصولاتی چون آی فون و مک بوک، طراحی ظریف و درخشنده و توجه کامل به نظرات مشتری بعد از استفاده از محصول، تبلیغات فراگیر، انتخاب قیمت با توجه به قطعات اولیه، و تصویر نقش بسته از شخصیت دوست داشتنی استیو جابز در ذهن ها، همه و همه باعث ایجاد این زمینه ذهنی شد که محصولات اپل آنقدر خوب هستند که در هیچ رده بندی جای نمی گیرند و رده بندی مخصوص به خود دارند و این یعنی انحصار در کسب و کار

خیلی ها تلاش کردند از موفقیت اپل درس بگیرند. تبلیغات خوب، نام تجاری تثبیت شده، قطعات اولیه ی لوکس، کیبورد سخنگو، قیمت های بالا و حتی ظاهر طراحی ظریف همه قابل تقلید هستند. اما هیچ کدام از این تکنیک های ظاهری بدون وجود باطنی قوی عملی نمی شوند. اپل مجموعه ای پیچیده از فناوری های اختصاصی دارد، هم در سخت افزار(مثل صفحه ی لمسی عالی) و هم در نرم افزار(مثل رابط کاربری مناسب برای صفحه ی لمسی). این شرکت محصولات خود را در مقیاسی بسیار یزرگ که جوابگوی قیمت بالای قطعات اولیه اش است، تولید می کند و از عوامل شبکه ای قوی مطابق با اکوسیستم خود هم لذت می برد. هزاران برنامه نویس برای محصولات اپل نرم افزار طراحی می کنند زیرا صدها میلیون کاربر در این بازه وجود دارد و کاربرها هم جایی نمی روند زیرا نرم افزارهای خوب هم همین جا هستند. برتری دیگر شرکت های انحصاریدر برابر درخشش اپل کم رنگ به نظر می آیند ولی آنها هستند که نام تجاری اپل را تقویت می کنند.

"شروع کار با یک نام تجاری قوی به جای یک پایه ی قوی کار خطرناکی است"

از ئقتی مریسا میر در اواسط 2012 مدیرعامل یاهو شد، تمام تلاش خود را صرف بازپس گیری محبوبیت یاهو با جذاب کردن آن کرد. یاهو تمام برنامه های میر را به عنوان زنجیره ای از عکس العمل ها (اول مردم بعد محصول بعد ترافیک و بعد درآمد)در یک توئیت توضیح داد. قرار شد مردم به سمت این جذابیت کشیده شوند. یاهو با تغییر اساسی لوگوی خود این تصمیم را علنی کرد و با تاسیس شرکت های جوان پسندی مانند تامبلر توجه رسانه ها به میر جلب شد. اما سوال بزرگ این است که یاهو واقعا چه چیزی خواهد ساخت؟

وقتی استیو جابز به اپل برگشت فقط یک محیط جذاب نساخت، او خط تولید را کاهش داد تا روی فرصت های موجود برای ایجاد 10 برابر برتری تمرکز کند. هیچ شرکت فناوری نمی تواند فقط بر اساس نام تجاری ساخته شود.

بلاگر صنعت آنلاین

بلاگر صنعت آنلاین

تيم صنعت آنلاين اميدوار است بتواند با خدمات خود گامي در جهت افزايش فروش انواع كسب و كارها(اعم از صنعتي،خدماتي و مشاغل خانگي)بردارد و كمكي هرچند كوچك در استفاده توليد كنندگان از فضاي پويا و روبه رشد بستر وب به آنها نمايد. ...
صفحه من

دیگر پست های مرتبط من

صنعت آنلاین | مجله تخصصی صنعتی و کسب و کار

صنــعت آنلاین